Starasz się o dziecko i chcesz wykluczyć wady swoich plemników? Zobacz, jak przygotować się do badania nasienia. Podpowiadamy, czego należy spodziewać się po wizycie w laboratorium. Dowiedz się, jakie wyniki mogą świadczyć o niepłodności.
Przebieg badania nasienia
Najczęstszym powodem, dla którego mężczyźni chcą przebadać swoje nasienie, jest bezskuteczne staranie się o dziecko. W takiej sytuacji lekarz może zlecić wykonanie testów. Ich celem jest przede wszystkim sprawdzenie budowy plemników i wykluczenie ich wad. Na testy laboratoryjne można zdecydować się także prywatnie, bez skierowania od lekarza. Cały proces można podsumować w kilku prostych krokach. Najpierw należy znaleźć laboratorium badające plemniki. Następnie trzeba przygotować materiał do testów.
Materiał do badań
Jak przygotować się do badania nasienia
Do uzyskania plemników konieczna jest masturbacja. Pacjent musi doprowadzić do wytrysku i zebrać nasienie do specjalnego pojemniczka. Ważne jest:
• zachowanie co najmniej 3 dni wstrzemięźliwości seksualnej przed wykonaniem badania,
• umieszczenie całej spermy z wytrysku w pojemniczku,
• opisanie pojemnika swoim imieniem i nazwiskiem oraz dokładną godziną pobrania nasienia,
• dostarczenie materiału do laboratorium w ciągu pół godziny,
• przechowywanie nasienia w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała,
• zachowanie podstawowych zasad higienicznych.
Pojemnik otrzymuje się w placówce wykonującej testy. Tam też można zgłaszać wszystkie swoje wątpliwości i pytania związane z przygotowaniami. Można również zapoznać się z poradnikami dla pacjentów. Lęk przed niepłodnością może utrudniać masturbację i uzyskanie wytrysku. Przede wszystkim powinno się zachować spokój i pozytywne nastawienie.

Wyniki testów laboratoryjnych
Czy jednorazowe przebadanie plemników wystarczy? Czasami trzeba je powtórzyć. Kolejny test wygląda tak samo, jak pierwszy. Wykonywany jest po upływie co najmniej 3 tygodni. Na niepłodność u mężczyzn może wpływać kilka czynników. Jeśli mililitr spermy zawiera mniej niż 20 milionów plemników, to niepokojący sygnał, który może wskazywać na niezdolność do płodzenia dzieci. Nie jest to jednak wynik kategoryczny. Wszystko zależy od jakości nasienia.
Laboranci zajmują się między innymi badaniem budowy plemników. Do jej najczęściej spotykanych wad zalicza się patologiczna budowa główki. Może być amorficzna, okrągła, podwójna, wydłużona lub zbyt mała, by uczestniczyć w prawidłowym procesie zapłodnienia.
Jak się przygotować do odbioru wyniku? Warto pamiętać, że zła jakość spermy nie musi oznaczać braku dzieci. Pary zmagające się z problemem niepłodności mogą skorzystać z innych metod lub zdecydować się na adopcję. Rezultaty testów należy też skonsultować ze swoim lekarzem.
Badanie nasienia w laboratorium
Do oddania spermy do testów laboratoryjnych trzeba się przygotować. Przechowuj nasienie w odpowiednich warunkach i bezzwłocznie dostarcz je do laboratorium. Badanie pozwala wykluczyć lub potwierdzić bezpłodność. W razie wątpliwości możesz skontaktować się z wybraną placówką wykonującą testy, by poznać jej wytyczne.